.

.

sobota, 30 marca 2013

Informacja o Ośrodku


Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań Komputerów w Warszawie jest publiczną placówką doskonalenia nauczycieli działającą od 1991 roku, powołaną przez Kuratora Oświaty i Wychowania miasta stołecznego Warszawy. Organem prowadzącym jest obecnie Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Ośrodek wyspecjalizował się w edukacyjnych zastosowaniach technologii informacyjno-komunikacyjnych
i powszechnym kształceniu informatycznym. Podstawą działania Ośrodka jest uznanie zasadniczej roli nauczyciela w budowaniu społeczeństwa wiedzy i przeświadczenie, że jest on osobą uczącą się przez całe życie. Różne formy doskonalenia i dokształcania dostarczają uczestnikom specjalistyczną wiedzę i kształtują praktyczne umiejętności niezbędne do funkcjonowania w zmieniającym się świecie.

Dzięki łączeniu kwalifikacji i doświadczenia wykładowców i edukatorów z nowoczesnymi technologiami, oferowane przez Ośrodek szkolenia prezentują najwyższy poziom, przygotowane są w oparciu o nowoczesne programy nauczania i dostosowane do różnego stopnia przygotowania nauczycieli.

Kompetencja, rzetelność oraz klimat współpracy i koleżeństwa są wartościami najwyżej cenionymi w codziennej pracy Ośrodka. Największe walory Ośrodka to zespół pracowników, infrastruktura oraz ugruntowana pozycja, które pozwalają z sukcesem konkurować na rynku szkoleniowym w Polsce.


  


Główne formy działalności placówki, to:

  • kursy informatyczne (stacjonarne i online),
  • komputerowe warsztaty przedmiotowo-metodyczne,
  • seminaria poświęcone różnym dziedzinom informatyki i zastosowań komputerów w edukacji,
  • konferencje i zebrania metodyczne dla doradców metodycznych, nauczycieli informatyki, zajęć komputerowych i technologii informacyjnej, dyrektorów, pracowników organów prowadzących
    i sprawujących nadzór pedagogiczny,
  • internetowe serwisy edukacyjne, publikacje metodyczne.

Placówka współpracuje z wieloma wyższymi uczelniami w Polsce: Uniwersytetem Warszawskim, Politechniką Warszawską, Uniwersytetem Wrocławskim, Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademią Pedagogiki Specjalnej, Wyższą Szkołą Pedagogiczną ZNP i uniwersytetami za granicą: w Amsterdamie, Leicester, Nikozji, Lizbonie, Twente, Bratysławie.

Wraz z Komitetem Głównym, Ministerstwem Edukacji Narodowej oraz Instytutem Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego Ośrodek jest współorganizatorem Olimpiady Informatycznej dla uczniów szkół gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych.

OEIiZK od wielu lat prowadzi powoływane przez Mazowieckiego Kuratora Oświaty przedmiotowe konkursy informatyczne: dla uczniów gimnazjów „LOGIA – Logo i algorytmy” i dla uczniów szkół podstawowych „miniLOGIA – Grafika w Logo”.

OEIiZK jest Regionalnym Centrum Innowacji firmy Microsoft i uczestniczy w programie „Partnerstwo dla Przyszłości”, w ramach którego współorganizuje m.in. konkurs „Innowacyjny Nauczyciel i Szkoła”.

W 2013 roku rozpoczął się projekt systemowy „Akademia Profesjonalnego Nauczyciela” realizowany przez Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli w partnerstwie z Ośrodkiem. Celem projektu jest dostosowanie do końca czerwca 2015 r, kwalifikacji i kompetencji 2850 nauczycieli oraz instruktorów praktycznej nauki zawodu do zmieniającej się sytuacji w systemie edukacji. W ramach projektu OEIiZK zajmuje się przygotowaniem i realizacją szkoleń stacjonarnych i online dla nauczycieli oraz dyrektorów szkół w zakresie podnoszenia kompetencji wykorzystania TIK.

Ośrodek posiada akredytację Mazowieckiego Kuratora Oświaty, przyznaną 23 marca 2005 roku oraz godło „Inwestor w Kapitał Ludzki”, uzyskane za lata 2005-2010. 

New media in education and professional development of librarians


W dniach 14-18 maja 2012 roku Ośrodek Edukacji Informatycznej i Zastosowań  Komputerów w Warszawie był organizatorem wizyty studyjnej New media in education and professional development of librarians. Współorganizatorem wizyty była Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji w Warszawie. 

Uczestnikami wizyty byli bibliotekarze z Litwy, Wielkiej Brytanii, Słowacji, Słowenii, Hiszpanii, Francji, Włoch, Bułgarii, Holandii (Aruba), Islandii i Rumunii.  Bibliotekarze poznali specyfikę pracy różnych typów bibliotek oraz multicentrum w Warszawie. Poznali sposób kształcenia przyszłych bibliotekarzy w zakresie zastosowania nowych technologii oraz doskonalenia umiejętności w tym zakresie pracowników bibliotek. Wzieli udział w wielu warsztatach prezentujących zastosowanie platformy e-learningowej, tablicy multimedialnej oraz ciekawych, darmowych aplikacji. 

Szczegółowe informacje oraz program wizyty są dostępne na stronie new-media-of-librarians.blogspot.com